زندگی نامه شهید والامقام غضنفر فاطمی


    همیشه در تاریخ زندگی مردان خدا مورد توجه بوده است و ما در اینجا زندگی یک راد مرد الهی را به نگارش در می آوریم در سال 1342 که بذر انقلاب اسلامی ایران کاشته شد و مبارزات اسلامی حزب الله شکل جدیدی به خود گرفت امام خمینی فرمودند که سربازان من در قنداغه هستند . یکی از سربازان فداکار و سلحشور غضنفر نام داشت که در همین سال در خانواده ای مؤمن ، متدین و پرهیزگار درروستای خورنگان به عنوان اولین فرزند خانواده دیده به جهان گشود. مادرش هیچگاه بدون بسم الله به او شیر نداد. شهید در کودکی بسیار پر جنب و جوش بود و بهره بالایی از هوش و کیاست داشت و تحت تربیتی عالی، خلقیات فردی و اجتماعی اش منطبق بر آموزه های ارزنده اسلامی شکل گرفت. وی دوران کودکی خود را در زادگاهش سپری کرد. در سن 6 سالگی به دبستان رفت و دوران ابتدایی را در دبستان اورنگ سپری کرد. پس از گذراندن دوران ابتدایی، وارد مدرسه راهنمایی نظام الملک گردید. دوران راهنمایی را نیز با موفقیت پشت سر گذاشت. به دلیل عدم وجود دبیرستان در روستای خورنگان و از آن جا که وی علاقه زیادی به تحصیل و علم داشت، جهت تحصیل به شهرستان فسا عزیمت و دوران دبیرستان را در دبیرستان آیت الله سعیدی شهرستان فسا شروع کرد. هنوز دو سال از این دوران نگذشته بود که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید. در آن هنگام ایشان که نوجوانی هفده ساله بود، وقایع زمان به خصوص پیروزی انقلاب اسلامی را به خوبی درک می کرد. شهید فاطمی با آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، مدرسه را رها کرد و به طور جدی برای مصاف با دشمن آماده شد. وی مکرر در جبهه های جنگ حضور پیدا می کرد و در سه مرحله به عنوان بسیجی به جبهه های حق علیه باطل شتافت و در عملیات های طریق القدس، ( فتح بستان)، در پاتک شدید عراق در تنگه چزابه، عملیات فتح المبین، عملیات بیت المقدس، عملیات رمضان و در جبهه کرخه نور شرکت کرد. شهید پس از بازگشت از جبهه با توجه به علاقه و اشتیاق فراوانی که به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی داشت در تاریخ 1/9/1361 وارد این نهاد مقدس و انقلابی شد. شهید علی رغم این که در طول مدتی که با بسیج همکاری داشت، آشنایی کاملی با فنون نظامی پیدا کرده بود و از طرفی چندین بار نیز به جبهه اعزام شده بود و در عملیات های متعددی نیز شرکت داشت. با این حال عازم پادگان آموزشی امام حسین (علیه السلام) شیراز گردید و دوره عمومی پاسداری را در آن مکان آموزشی سپری کرد و پس از آن داوطلبانه به یگان دریایی رفته و پس از گذراندن یک دوره 6 ماهه تخصصی دریایی در بندر انزلی، از طریق قرارگاه نوح نبی (علیه السلام )بوشهر، عازم آب های گرم خلیج فارس شد. شهید فاطمی پس از گذراندن دوره تخصصی دریایی در ناو گروه دریای بوشهر مشغول به کار شد و جزء اولین نفراتی بود که ناوچه طارق را تحویل گرفت و به عنوان یکی از فرماندهان شناور، مأموریت دریایی خود را شروع کرد. وی از ابتدای شروع کار خود به علت لیاقت، شجاعت و پشتکاری که در انجام مأموریت های محوله از خود نشان داد، مورد توجه خاص مسئولین مربوط قرار گرفت و همواره از او و برادر همسنگرش شهید بازیار که به عنوان نیروهای زبده یاد می شد. شهید فاطمی در دوران خدمت خود حضور فعال و چشمگیری در دریا داشتند و در طول این مدت در عملیات های زیر نیز شرکت نمودند :

1- عملیات خیبر در محور شهید بقایی 2- عملیات بدر 3- عملیات والفجر 8

شهید فاطمی در عملیات کاروان دریایی که مأموریت پشتیبانی از نیروهای عمل کننده در آن سوی اروند کنار را که دائم در زیر تک ها و بمباران دشمن بودند، به عهده داشت.

4- در عملیات های مقابله به مثل در خلیج فارس، در چندین مورد شرکت داشتند.

5- در عملیات شناسایی محورهای شمال خلیح فارس در دریا، سکوها و جزایر نیز حضوری فعال داشتند.

6- در آخرین مأموریت شناسایی محورهای عبور کاروان های نفتکش های کویتی که تحت حمایت ناوهای آمریکایی به کشور کویت هدایت می شدند همراه با شناور خود و دیگر همرزمش شهید بازیار در جزیره فارسی مستقر شده بودند که پس از انجام دوبار شناسایی محورهای عبور و مرور شناورهای آمریکایی ، یک هفته قبل از تردد نفتکش آمریکایی بریجستون در بمباران هوایی ساعت 30/9 مورخ 22/4/1366 شهید غضنفر فاطمی همراه دیگر همرزمش شهید بازیار در حالی که از مأموریت دریا جهت سوخت گیری شناور به اسکله ( حوضچه) جزیره پهلو گرفته بودند به درجه رفیع شهادت نایل می گردند. شهید غضنفر فاطمی انسانی شجاع و غیور بود که از همان آغاز جنگ تحمیلی به ندای ولی خود امام امت (ره) لبیک گفته و پیوسته مُبلّغی بود برای جوانان که آنان را به شور وا می داشت که هیچ گاه جبهه ها را خالی نکنند و همواره با حضور پر رنگ و باصلابت خود به دشمنان بفهمانند که ما اهل کوفه نیستیم که امام و مولای خود و ولی امر خود را تنها بگذاریم. یادش همیشه زنده و راهش پر رهرو باد.


دریافت فایل PDF